• Херсон

Зараз на екранi

ТВ програма

06:35Казковий острів

03:14Молодь.ua

03:14Підсумки тижня

Понеділок

Погода у Херсоні на тиждень

17.05.2021

21:27

Джерело: Журналіст - Євген Погорілий
7.03.2016

Херсон історичний. Будинок купця Медвєдєва

У цій будівлі зараз розміщений державний архів Херсонської області. У підземних сховищах – тисячі унікальних історичних документів, та й сама будівля - пам’ятник історії. За 116 років існування стіни колишнього маєтку бачили різних господарів.
Перший власник – купець другої гільдії Зиновій Мєдвєдєв. На початку ХХ століття підприємець володів лісозаготівельним заводом. У маєтку Мєдвєдєв проживав разом із дружиною та 6 дітьми. На згадку про перших господарів у найбільшій кімнаті, що колись, ймовірно, слугувала вітальнею збереглася голландська піч.
Будинок Мєдведеєва – пам’ятка архітектури місцевого значення. Крім єдиної у Херсоні голландської печі, тут збереглись і інші рідкісні деталі.
А трохи згодом у ворота із зброєю в руках заходили вже зовсім інші господарі. 1917 рік. У країні вибухає Червона Революція, за нею – Громадянська війна. У Херсоні ледь не кожні кілька днів нова влада. Більшовики, білогвардійці, анархісти, петлюрівці, війська Антанти, знову більшовики. Нові господарі милувати вчорашню еліту не поспішали. Онука Зиновія Мєдвєдєва Марина Хазанова через багато років згадувала те, що чула від матері – молодшої доньки підприємця:
Із 6 дітей Громадянську війну пережили 2. Зинові Мєдвєдев разом з членами родини, що вижили, переїхав до Москви, де і помер у 30-ті рокИ. Його маєток 1920-го націоналізували більшовики. Розкішний будинок поділили на декілька окремих квартир. У документах за 1922 рік серед мешканців вказані щонайменше 2 сім’ї.
1944-го, невдовзі після звільнення Херсона від окупантів у колишньому маєтку розмістили один із корпусів лікарні Водників. Але вже за два роки у будівлі знову змінились господарі.
Фінансував технікум розмішувався тут до 1957 року. Потому і донині у колишній сімейній резиденції Мєдвєдєвих - незмінний власник.
Директор закладу веде нас до підвалу. Колись тут, ймовірно, розміщували запаси провіанту, тепер – це місце зберігання архівних документів. От тільки тримають їх у неналежних умовах.
Підвальні приміщення давно потребують ремонту, так само, як і покрівля будинку.
Керівництво закладу неодноразово зверталося до органів міської влади з вимогою провести капітальної ремонт покрівлі. Відповіді поки що немає. Якщо так триватиме і надалі, херсонці ризикують втратити унікальну архітектурну пам’ятку епохи, яка вже ніколи не повернеться.